Pasaulē arvien lielāku popularitāti iegūs bioloģiskās saimniecības un piemājas mazdārziņi. Cilvēki ir sākuši atskārst, kādu kaitējumu veselībai un dabai nodara konvencionālās lauksaimniecības metodes. Tikai pašiem audzējot savu pārtiku mums ir pilnīga kontrole pār to ko mēs uzņemam un kādā vidē dzīvojam. Lietojot sintētiskos minerālmēslus, mēs ne tikai nodarām pāri sev, bet atstājam milzu ietekmi uz augsni un atmosfēru.

Diemžēl jāatzīst, ka nu jau arī mūsu vecmāmiņu dārziņos ir ielauzušies sintētiskie minerālmēsli (tiesa gan krietni samērīgākā apjomā). Dārza preču veikali ir pilni ar dažādiem augsnes "uzlabotājiem" un nezāļu iznīcinātājiem. Taču jāsaprot, ka augsne ir ļoti delikāta un tai ir ļoti vienkārši nodarīt pāri.

Ja vien mēs saprastu, ko mēs darām ar augsni to papildinot ar sintētiskajiem minerālmēsliem kā piemēram NPK, diez vai kāds tos lietotu savos dārziņos.

Bet mūsdienās ir arī krietni efektīvākas un dabai draudzīgākas metodes kā cīnīties ar slimībām, ražas iztrūkumiem un nezālēm. 


Humuss ir neatņemama augsnes sastāvdaļa lai tajā varētu kas izaugt. Humuss sevī ietver augiem tik ļoti nepieciešamo organiku (dažādas pazemes dzīvības formas), augsnes sēnītes (mikorīzes sēnītes), kā arī visas pārējās augiem un mikroklimatam nepieciešamās organiskās un ķīmiskās vielas. Ļoti lielu lomu humusa uzturēšanas un atjaunošanas procesā spēlē zemes tārpi un sliekas. Šī iemesla dēļ humus ļoti bieži tautā sauc par slieku zemi.

Dabā šis augsnes slānis atjaunojas ar ātrumu 2 cm simts gados. Taču nodrošinot kontrolētus un pareizus apstākļus, šo procesu ir iespējams paātrināt nezaudējot šīs komponentes labās īpašības. Vēlāk pievienojot paātrinātā metodē iegūto humusu mēs iegūstam augstas kvalitātes un auglības augsni, kas nav piesātināta ar nevajadzīgām ķimikālijām. 


Tam, kāpēc lielveikalā pirktiem tomātiem vai gurķiem nav tā pati garša, kā vecmāmiņas siltumnīcā audzētajiem, ir savi iemesli. Mūsdienu lauksaimniecības svarīgākais kritērijs ir peļņās rādītāji un zemas cenas nodrošināšana. Cilvēka veselība, ietekme uz vidi un klimatu tiek atstāta otrajā vai trešajā plānā. 

Apstrādājot platības ar pesticīdiem, sintētiskajiem minerālmēsliem, tiek nodarīts ievērojams kaitējums gan augiem un to sastāvam lietojot tos uzturā, gan augsnei un dabai kopumā. Sintētisko minerālmēslu pārsātināšana augsnē iznīcina organisko komponenti, humusu un noplicina to. Šī iemesla dēļ, zemes platības, kas miljoniem gadu ir bijušas ļoti auglīgas, tiek burtiski iznīcinātas. Centrāleiropā un Rietumeiropā šī ir kļuvusi par milzīgu problēmu un turienes lauksaimnieki jau tagad sastopas ar ievērojamiem ražas kritumiem, tādēļ iegādājoties zemes Austrumeiropā, kur tagad piekopjot to pašu audzēšanas tehniku turpina savu ierasto biznesu. 

Mūsu pienākums pašiem pret sevi un pret zemi, kuru mīlam, ir parūpēties par to, lai saglabātu to tik pat auglīgu un dāsnu kāda tā ir bijusi mums, arī mūsu nākošajām paaudzēm. 

0
SIA "Zarumi EK"
LV40103660662
"Kamenes", Mālpils nov., LV-2152

 .