Cilvēks uzturā lieto dzīvus augu un dzīvnieku izcelsmes pārtikas produktus. Ja tie ir veselīgi, līdzsvaroti, ekoloģiski, tad jūs esat piesātināts ne tikai ar pārtiku, bet arī ar bioloģiski aktīvām vielām, kas palīdz novērst traucētās ekoloģijas negatīvās sekas. Tādā veidā mēs noslēdzam pozitīvas atgriezeniskās saites apli - kultivējot bioloģisko lauksaimniecību, atjaunojam nopostīto vidi, un, patērējot šīs lauksaimniecības produktus, sargājam sevi no nesaprātīgās attieksmes sekām pret šo vidi.

Viens grams vermikomposta var saturēt vairāk nekā 109 (1 000 000 000) baktērijas un 106 (1 000 000) sēņu, neskaitot citas mikroorganismu grupas, un dabiski, ka mijiedarbība starp šīm organismu grupām ir ļoti sarežģīta un daudzveidīga. No šīs mikrobu šūnu daudzveidības, kuras augsnes paraugā var redzēt mikroskopā, lielāko daļu, saskaņā ar aplēsēm no 90% līdz 99%, nevar izdalīt, izaudzēt un identificēt pat ar mūsdienīgām laboratorijas metodēm. Pašlaik mēs nezinām, kā šie mikroorganismi augsnē funkcionē un mijiedarbojas. Citiem vārdiem sakot, mēs zinām, ka tie eksistē, bet tikai tagad sākam saprast to, ko aptuveni 10% no šiem mikroorganismu miljardiem faktiski dara augsnes ekosistēmā.

VISI ŠIE MIKROORGANISMI UN CITI ELEMENTI RADA MICROFLORU, NO KURAS BAROJAS AUGI. Tā ir vermikomposta galvenā funkcija. Tā kā ir zināms, ka augi nevar patstāvīgi baroties, un uzsūkšanai tiem ir nepieciešama mikroflora, lai vajadzīgajā brīdī izšķīdinātu un sašķeltu uzturam nepieciešamās vielas. Vermikomposts veido pilnvērtīgu vidi augu barošanai visā nogatavošanās periodā. Atšķirībā no citiem mēslošanas līdzekļiem, ieskaitot organiskos.

Humātiem, kas iegūti no kūdras, leonardīta un ogļēm, piemīt ļoti zems AKTĪVO komponentu līmenis, atšķirībā no vermikomposta. Pēc humusa satura vermikomposts pārsniedz kūtsmēslus 7-8 reizes, bet pēc efektivitātes 10-15 reizes. Salīdzinot ar organisko mēslojumu, vermikomposts satur daudz vairāk barības kustīgos elementus tārpu koprolītos, 10-31 reizes vairāk asimilējamo kāliju, 7 reizes fosforu, 2 reizes vairāk kalciju un magniju. Vermikomposta barības vielas ūdenī šķīst lēnām, tādā veidā ilgstoši  nodrošinot augus ar barības vielām.

Vermikompostam piemīt arī citas vērtīgas īpašības, piemēram, augsta mitruma ietilpība, mitruma izturība, hidrofilitāte, mehāniskā izturība un tas nesatur nezāļu sēklas. Vermikomposts var uzkrāt līdz pat 70% ūdens un ir līdz 15 reizēm efektīvāks par jebkuru organisko mēslojumu.

Vermikomposts ir lielmolekulārs organiskais savienojums. SATUR LABI līdzsvarotā un viegli pārveidojamā formā visas vielas, kas vajadzīgas augu barošanai. Uzkrājis lielu skaitu makro un mikro elementu, kurus tieši asimilējuši augi.

Humusa iegūšanas biotehnoloģiskais process ir balstīts uz tārpu spēju norīt organisko vielu gabalus un pārveidot to zarnu dobumā koprolītos. Vermikomposts veidojas no mikro floras un mikro faunas, kas veido kompostu (govju mēslus, zali, salmus, kas bagātinats ar dzīvām baktērijām). Baktēriju ietekmē daļiņas tārpu zarnās tiek salīmētas spēcīgos humusa kompleksos, kas vēl vairāk kavē ātru koprolītu iznīcināšanu vēja un ūdens ietekmē. Koprolīti ir ļoti bagāti ar augsnes mikroorganismiem.

Turklāt tārpu koprolīti (ekskrementi) ir mikrobioloģiskās aktivitātes centri: absorbējot organiskās vielas, tārpi tos sagremot, piešķirot ar koprolītiem lielu skaitu pašas zarnu mikrofloras, fermentus, vitamīnus, aminoskābes, bioloģiski aktīvās vielas, kurām ir antibiotiku īpašības, kā arī novērš patogēnas mikrofloras attīstību. Šie komponenti stiprina augu imunitāti, nodrošina nepieciešamo uzturu, padara tos izturīgākus pret slimībām. Viņu darbība ir līdzīga noderīgas mikrofloras iedarbībai cilvēka zarnās, kuras normāla un nepārtraukta darbība norāda uz visa organisma veselību.

Tārpu koprolīti pozitīvi ietekmē sakņu veidošanās uzlabošanos, sakņu biomasas uzkrāšanos, nogatavināšanas periodu saīsināšanu un labības ražas palielināšanos nevar izskaidrot tikai ar to ķīmisko sastāvu. Šie efekti ir saistīti ar visu koprolītos esošo sastāvdaļu bioloģisko aktivizēšanu, tai skaitā arī augu vieglai sagremojamībai. Vermikompostam piemīt apbrīnojama dabiskā faktora gudrība: atšķirībā no parastajiem kompostiem vermikompostā gandrīz nav pārmērīgas augu barības, nitrātu pārpalikuma augļos un garšas zuduma vai pūtītes. Gluži pretēji, visas šīs labības derīgās īpašības tiek uzlabotas tikai ar mēreni augstu ražas līmeni un saglabājot ar vermikompostu apaugļotu augu maksimālu iespējamo veselību. Šīs parādības pamatā ir veselīgas augsnes mikrobu sabiedrības spēcīgās dabiskās regulatīvās funkcijas.

Eiropas Parlamenta ziņojumā par bioloģisko produktu priekšrocībām (2016. gada decembris) ir sniegti šādi fakti: bioloģisko produktu patērētājiem ir zemākas alerģiskas reakcijas, mazākas iespējas iegūt lieko svaru. Bioloģisko produktu izmantošana samazina hronisku slimību rašanās, tostarp diabēta un sirds asinsvadu slimību risku.


0
SIA "Zarumi EK"
LV40103660662
"Kamenes", Mālpils nov., LV-2152

 .